Posilnite si imunitu na jeseň a zimu
Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo si niektorí ľudia musia neustále dávať pozor, aby ich „neofúklo“, lebo inak hneď ochorejú, a potom sú takí, ktorí aj v zime pokojne pobehujú po vonku naľahko a chorí sú málokedy? Niekto sa choroby nevie zbaviť aj niekoľko týždňov a iný je fit za pár dní. Na to všetko má vplyv naša imunita.
Imunita je odolnosť organizmu voči nástrahám, ktoré dokážu ohroziť naše zdravie. Môžu to byť vírusy, parazity či baktérie, ale aj zmeny počasia a teplôt, stres, fyzická aj psychická vyčerpanosť, nedostatok vitamínu D či iných pre telo potrebných látok. Na imunitu negatívne vplýva nedostatok spánku či pohybu, časté prechody zo zimy do tepla, zlá strava (nadmerná konzumácia cukru, chemicky spracovaných potravín, alkoholu, kofeínu, antibiotík), ale aj to, keď telo príliš „rozmaznávame“ napríklad tým, že ho nevystavujeme žiadnej (primeranej) záťaži alebo ho vôbec nevystavujeme chladu, priteplo sa obliekame, prekurujeme domácnosť či auto.
Slabá imunita však nemusí znamenať len to, že sme často prechladnutí. Medzi jej prejavy patrí aj vysoký krvný tlak, bolesti hlavy, kožné ochorenia, suchá pokožka, nechutenstvo či chronická únava. Neustále sa opakujúce infekčné ochorenia, najmä ochorenia dýchacích ciest, opary, herpesy či afty, sú signálom, že naša imunita nie je na tom najlepšie.
Faktom je, a dokazujú to aj vedecké štúdie, že pre správne fungujúci imunitný systém je dôležité mať zdravú črevnú mikroflóru. Už Hippokrates tvrdil, že všetky choroby sa začínajú v črevách. Správnou životosprávou dokážeme výrazne ovplyvniť svoju imunitu, pričom je, samozrejme, dôležité to, čo si dávame na tanier, no nemenej dôležité je napríklad aj to, ako jeme (pokojne, pomaly, bez stresu…), aké je naše celkové psychické nastavenie či miera stresu, ktorý zažívame, a naša schopnosť vyrovnať sa s ním.
Pestrá, vyvážená a nutrične bohatá strava je dôležitá nielen pre tých, ktorým záleží na peknej postave, ale pre každého, kto chce byť zdravý a vitálny. Vyvážená strava obsahuje približne rovnaký pomer všetkých makronutrientov – bielkoviny, tuky, sacharidy a vlákninu. Jej základom je široké spektrum rozličných druhov zeleniny a k tomu, samozrejme, celozrnné obilniny, strukoviny, ovocie, orechy a semiačka, mliečne výrobky, vajíčka, ryby a mäso.
Zdraviu čriev pomáhajú aj fermentované potraviny, ktoré okrem iného zlepšujú funkciu hrubého čreva. Reč je o kvasenej zelenine (kapusta, cvikla, uhorky atď.), kyslomliečnych výrobkoch (kefír, cmar) či fermentovaných výrobkoch zo sóje (tempeh, miso, natto). Tie by sa mali objavovať na tanieri častejšie najmä v zimnom období, keď je prísun vitamínov a minerálov z čerstvého ovocia a zeleniny limitovaný.
Vedeli ste, že…?
Okrem stravy podporíte imunitu aj doplnkami výživy, ako sú hliva ustricová, cesnak, probiotiká, echinacea či ženšen, vitamínmi C, E a betakaroténmi.
Kto chce mať dobrú imunitu, mal by sa aj pravidelne hýbať, dopriať si dostatok kvalitného spánku a pravidelný pobyt na čerstvom vzduchu. Fyzická aktivita by mala byť primeraná a prispôsobená našim schopnostiam. Ak to s cvičením preženieme, môže to mať práve opačný efekt a naša imunita sa oslabí. Imunitu možno posilniť aj otužovaním či saunovaním. Obe zvyšujú fyzickú aj psychickú odolnosť organizmu. Otužovanie nemusí hneď znamenať, že sa v zime budeme kúpať s takzvanými ľadovými medveďmi. Na začiatok postačí nevyhýbať sa zime za každú cenu a aj počas chladnejších dní tráviť vonku viac času, pravidelne vetrať, menej kúriť a obliecť si o jednu vrstvu oblečenia menej.
TIP NA ZÁVER: Silný slepačí vývar dokáže posilniť imunitu
Naše babičky vedia, prečo nám pri chrípke odporúčajú domácu slepačiu polievku. Vývar z mäsa a kostí má vynikajúce účinky na imunitný systém. Prírodná želatína, kolagén a aminokyseliny prospievajú črevu a tráviacemu traktu, zlepšujú hojenie rán a pomáhajú podporovať zdravie jednotlivých buniek.
Milí čitatelia, ako bojujete s jesenným a zimným obdobím vy? Obľubujete ho alebo, naopak, rátate dni, kým k nám zas zavíta jar? A ako sa staráte o svoju imunitu? Dajte nám vedieť, tešíme sa na vaše reakcie.