Inšpiráciu na vianočné menu môžete hľadať aj za hranicami
Čas Vianoc býva obdobím, keď sa mnohí z nás snažia spomaliť a vychutnať si teplo domova. Akosi prirodzene chceme viac času venovať blízkym a precítiť vzácne spoločné chvíle. Navzájom sa obdarúvame darmi v podobe vytúžených prianí a malých prekvapení.
Prípravy na Vianoce bývajú spojené s plánovaním jedál na štedrovečerný stôl. Veľkú časť vianočných zvykov si zachovávame najmä v súvislosti so štedrou večerou. No treba podotknúť, že prirodzene zásluhou cestovania, ako i vďaka dostupnosti rozmanitých surovín počas celého roka sa vianočné tradície postupne menia.
Slovenská štedrá večera
Naprieč Slovenskom sa v mnohých variáciách pripravuje kapustnica, ale aj hubová či šošovicová polievka. Dnes sa už bežne spolu s kapustou varí v kapustnici aj klobása a údené mäso, no nebolo to tak vždy. Stôl sa na Štedrý večer prestieral po celodennom pôste a jeho základom boli jedlá z obilnín a zo strukovín. Opekance s makom, kysnuté koláče i štedrák mali na stole svoje miesto. Mäso sa mohlo jesť až po polnoci. Rybu, ktorá sa cez sviatky konzumuje dodnes, považovali ľudia už od stredoveku za pôstne jedlo. V poslednom období je jej zaužívaná podoba – vyprážané podkovičky kapra – nahradená filetami tresky či lososa. K zemiakovému šalátu sa dnes už nezriedka podávajú aj kuracie rezne. Zmeny v tradíciách sú prirodzenou súčasťou vývoja. Nepochybne k tomu prispieva cestovanie, ktoré hranice medzi národmi a kultúrami čiastočne stiera.
Aké jedlá sa kladú na vianočný stôl inde vo svete?
Vianočné tradície rozmanité po celom svete sa prelínajú v jednej spoločnej téme a tou je oslava Vianoc jedlom.
- Filipínci oslavujú Vianoce veľkolepo už týždne pred 24. decembrom. Samotný Štedrý večer – nochebuena – sa nesie vo veľkom štýle s dôrazom na stretnutie celej rodiny. Na vianočnom stole nesmie chýbať pečené prasiatko (lechon), plnené kura či pečený moriak. Podobne ako u nás sa vianočné darčeky rozbaľujú po štedrej večeri.
- Američania si darčeky otvárajú až 25. decembra ráno. Vianočná večera v Amerike býva podobná chodom na Deň vďakyvzdania – s plnenou pečenou hydinou a so zemiakovou kašou. Pečie sa aj hovädzí wellington. Vianočná šunka a pokrmy, samozrejme, varírujú naprieč etnikami.
- V Japonsku po úspešnej kampani istého fastfoodového reťazca v 70. rokoch sa stala konzumácia vyprážaného kuraťa počas Vianoc národným zvykom.
- Švédsky julbord, v preklade doslova vianočný stôl, pozostáva z rozmanitých rýb, vianočnej šunky servírovanej nastudeno, ale aj zo syrov a z ryžového pudingu.
- Nemecko slávi vianočnú večeru hydinou či králikom so zemiakovými a kapustovými knedľami a ako dezert sa podáva typická vianočná štóla plná mandlí, kandizovaného ovocia a marcipánu.
- Naprieč východnou Európou sú typické rôzne variácie niekoľkochodovej večere, ktorej základom sú ryby a bezmäsité jedlá. Dodržiavanie pôstu praktizované východnými cirkvami v súčasnosti už nie je také prísne.
Hydina na Vianoce
Ako vidieť, aj keď na Slovensku je zvykom večerať na Vianoce skôr bez mäsa, vo svete sa počas štedrej večere servírujú rôzne mäsové jedlá. Je na každom, či sa rozhodne počas štedrej večere vynechať mäsité pokrmy alebo sa inšpiruje receptmi z iných krajín a Vianoce si vychutná v modernom duchu.
Náš tip:
Či už budú vaše sviatky v duchu starých tradícií, alebo súčasné, máme pre vás zopár chutných tipov na prípravu hydiny. K zemiakovému šalátu sa skvelo hodia kuracie rezne. Namiesto klasickej strúhanky sa môžu obaliť v panko strúhanke či v kukuričných lupienkoch. Pri varení sa pritom dá využiť celé kura, keďže trup a stehná sa použijú na chutný vývar – možno aj na druhý deň. Ak máte chuť na klasické pečené kura, ozvláštnite ho kombináciou jabĺk a brusníc so škoricou. Vo výsledku to pôsobí mimoriadne sviatočne. Čerstvé Kura Kráľovské v nadštandardnej kvalite sa vám takto môže postarať o slávnostné vianočné menu.
Ako je to u vás doma? Snažíte sa udržať si tradície alebo si radi vychutnáte moderné jedlá aj počas Vianoc? Čo u vás na stole nesmie počas sviatkov chýbať?