Trpíte slabou imunitou? Pridajte na svoj tanier kura
V období, keď sa do našich izieb tlačí chlad a zo všetkých strán na nás útočia vírusy, je dobré urobiť všetko pre fungujúcu obranyschopnosť organizmu. Vašej imunite značne prospeje správna výživa, ku ktorej rozhodne patrí aj kuracina. Prečo je to tak?
Vo všeobecnosti odolnosť tela zvyšuje najmä surová strava s vysokým podielom antioxidantov, najmä vitamínu C, zinku či betakaroténu. V chladných mesiacoch je však rovnako dôležité, aby sme si žalúdok, a teda aj telo zahriali. Samozrejme, netreba si pod tým predstavovať iba pitie horúceho čaju, hoci teplý nápoj z čerstvého zázvoru alebo bylinkový čaj by na našom nápojovom lístku určite v tomto čase nemali chýbať.
Rada nad zlato: Zohrejte sa
Zohriať telo pomôžu najmä vhodné potraviny, napríklad tepelne upravená zelenina ako brokolica, špenát, tekvica, kyslá kapusta, cibuľa, cesnak, sladké zemiaky, strukoviny, ale aj čili korenie či kuracie mäso. V tomto období totiž tráviace procesy v tele fungujú pomalšie a práve tieto ingrediencie ho pomáhajú naštartovať. Naopak, v zimných mesiacoch by ste mali znížiť podiel dovozového ovocia, ktoré organizmus prirodzene ochladzuje, a nahradiť ho práve zeleninou, lokálnym sezónnym ovocím či jeho sušeným variantom.
Vyvážená strava
A akú úlohu v tomto „orchestri“ prospešných potravín zohráva kuracina? V prvom rade treba pripomenúť, že patrí k najľahšie stráviteľným druhom mäsa. Pritom – za podmienky, že pochádza z kvalitného chovu – sa pýši komplexným zastúpením minerálov, proteínov, aminokyselín a ďalších dôležitých látok. Keď si to rozmeníme na drobné, zistíme, že kuracie mäso je ideálnou zložkou vyváženej stravy. Obsahuje napríklad vápnik, ktorý je jedným z najdôležitejších minerálov pre ľudské telo. Zjednodušene povedané, je všade tam, kde sa deje niečo dôležité – pôsobí napríklad na bunkové delenie, prenos nervových impulzov, svalové kontrakcie, obnovu orgánov či metabolizmus. Jeho nedostatok sa môže okrem iného prejaviť i zhoršenou imunitou.
Imunitný štvorlístok – horčík, železo, zinok a selén
Neoddeliteľným partnerom pre vápnik a jeho správne fungovanie v organizme je horčík, inak známy ako magnézium – v kurčati ho nájdete takisto. Okrem telesného zdravia však vplýva aj na to duševné. Nedostatok horčík a môže zapríčiniť podráždenosť, náladovosť, ale aj úzkostné či depresívne stavy – a tie odolnosti organizmu rozhodne neprospievajú. O správne fungovanie imunitného systému sa stará aj stopový prvok zinok. Svojmu telu ho doprajete i konzumáciou kuracieho mäsa. Zinok tvorí spolu s vápnikom a horčíkom kľúčový trojlístok užitočných minerálov. Jednak stimuluje obranyschopnosť organizmu, jednak prispieva k rýchlejšiemu rastu imunitných buniek a zároveň funguje ako brzda pri množení vírusov nádchy.
Vedeli ste, že…?
Horčík ovplyvňuje až 300 enzýmov v ľudskom tele.
Ďalším ochrancom imunity je železo, ktoré sa ukrýva najmä v tmavšom kuracom mäse. Železo sa podieľa na transporte kyslíka do buniek a svalov, inak povedané, telu dodáva energiu. Jeho deficit sa prejavuje takzvanou málokrvnosťou, ktorú neraz sprevádza celková únava a slabosť. Nedostatok železa je zároveň častou príčinou väčšej náchylnosti na infekcie. Schopnosť posilňovať imunitu má však i selén – ďalší významný prvok, ktorého dennú potrebu dokážu kuracie prsia vykryť až na 30 percent. Selén mobilizuje organizmus na tvorbu protilátok, ktoré bojujú proti chrípkovým vírusom.
Vitamínová bomba skrytá v kuracine
Kuracie stehná a krídla majú veľký podiel vitamínov skupiny B, ktoré dokážu doslova „nakopnúť“ imunitný systém. Spomedzi látok B-komplexu treba spomenúť najmä vitamín B12 (takzvaný kobalamín), ktorého absenciou trpia najmä vegáni, odmietajúci živočíšnu stravu. Jeho deficit sa môže prejaviť únavou, úzkosťou, depresiami, ale aj slabou imunitou. Vitamín B6 zasa pomáha zlepšovať tvorbu látok, ktoré sa podieľajú na zneškodňovaní patogénov, ako sú baktérie a vírusy.
Strážcami imunity je však najmä vitamín C, nachádzajúci sa v citrusovom ovocí a zelenine, ale tiež vitamíny A a E, zastúpené aj v kuracine – preto sa konzumácia tohto druhu mäsa odporúča aj ľuďom s veľmi slabou obranyschopnosťou organizmu. Vitamín A tvoria takzvané retinoidy, čiže látky, ktoré ovplyvňujú rast a delenie buniek, ale rovnako posilňujú imunitu. Vitamín E sa právom nazýva aj elixír zdravia. Naše telo ho využíva pri viacerých procesoch, má protizápalové účinky a takisto zlepšuje odolnosť organizmu voči vírusovým ochoreniam.
Zázrak menom kurací vývar
Kuracie mäso tvorí spoločne so zeleninou, s ovocím, celozrnnými obilninami a so strukovinami skvelý tím na budovanie prirodzenej imunity. Netreba však zabúdať na to, že môžete využiť aj zvyšky kurčaťa a pritom prispieť k budovaniu obranyschopnosti svojho organizmu. Riešením je praobyčajný vývar, ktorý má priam regeneračné i protizápalové účinky, posilňuje imunitu, prináša úľavu pri nachladnutí a bojuje proti vírusom aj baktériám.
Vedeli ste, že…?
Poctivý kurací vývar by sa mal variť 6 až 48 hodín?
Podstatné však je, aby nebol pripravený z „umelého“ bujónu s obsahom glutamanu sodného, ale z ozajstného kurčaťa, napríklad z nášho Kuraťa Kráľovského. Jeho príprava je veľmi jednoduchá a hravo ju zvládnete aj sami v domácich podmienkach. Zvyšky kuraťa vrátane kostí a chrupaviek (napríklad kuracie chrbty) odporúčajú kuchári najskôr na hodinku či dve vylúhovať v studenej vode s troškou octu. Ten sa totiž postará o to, aby vývar lepšie absorboval všetky živiny. Potom postavte hrniec na sporák a nechajte vodu zovrieť. Ak sa na hladine vývaru začne vytvárať pena, odoberte ju, ide totiž o zrazeniny bielkovín a nečistôt, ktoré v polievke určite nechcete mať. Teplotu znížte a nechajte vývar jemne bublať niekoľko hodín. Podľa iného postupu môžete kuracie zvyšky najskôr zapiecť v rúre na 30 minút spolu so zeleninou, až následne necháte všetko pomaly variť. Hotový pokrm môžete dochutiť čiernym a novým korením, petržlenovou vňaťou a koreňovou zeleninou, ktorú však do hrnca vložte až počas poslednej hodinky varu, aby sa dlhou prípravou zbytočne neznehodnotila.
Pomalým varením kuracích častí sa z mäsa a kostí neuvoľňujú len cenné minerály, ale aj mnohé liečivé látky, ako sú aminokyseliny (napríklad glycín) a kolagén. Pridanou hodnotou vývaru je, že telu poskytuje živiny v podobe, v akej ich hravo vstrebe a zužitkuje. Aj preto sa vývary podávajú zoslabnutým ľuďom, ktorých stihla zdolať chrípka. Do jedálnička je však dobré zaradiť ich najmä kvôli prevencii. Aminokyseliny zatočia so zápalmi v oblasti dýchacích ciest, ale rovnako pôsobia proti takzvanej priepustnosti čriev, ktoré vinou narušenia rovnováhy začnú nestrávené zvyšky potravy posielať do krvi, čím zalarmujú imunitný systém. Glycín pomôže vyčerpané telo upokojiť a navodí mu dobrý spánok.
KuRadič na záver:
- Dbajte na pravidelnú stravu a dostatok pohybu – aspoň 30 minút počas dňa by ste mali venovať svižnej chôdzi.
- Nezabúdajte ani na pitný režim – v zime máme tendenciu úplne zabúdať na dopĺňanie tekutín, čo je však chyba. Pritom tekutiny, najmä čistá voda alebo bylinkové čaje, prispievajú k fungovaniu metabolizmu aj imunitného systému.
- Otužujte sa – nielen pohybom v prírode, ale aj striedavým sprchovaním sa teplou a studenou vodou.
- Zaraďte do stravy zdravé tuky – v podobe omega-3 mastných kyselín, ktoré nájdete v rybách, tresčej pečeni, vo vaječných žĺtkoch, ale i v orechoch a rozličných semienkach, napríklad slnečnicových alebo tekvicových.
- Dodajte telu vitamín C a nebráňte sa cesnaku – obidve „céčka“ posilnia vašu imunitu a pri varení ich hravo skombinujete s kuracím mäsom. Vitamín C je zdrojom antioxidantov a nachádza sa najmä v citróne, hrozne, bobuľovitom ovocí, ale aj v kapuste, paprike či špenáte. Cesnak má pre zmenu protizápalové a antibakteriálne účinky.
- Privítajte na tanieri cereálie – ovsené vločky dodajú vášmu telu vlákninu, skvelé sú však aj ďalšie druhy obilnín, ako napríklad pšeno, či takzvané pseudoobilniny, napríklad pohánka a quinoa.
- Obmedzte cukor, najmä ten spracovaný – je príčinou mnohých zdravotných problémov a odoberá telu prirodzenú energiu. Namiesto klasického cukru a sladkostí si dajte ovocie a med.
- Doprajte si dostatok spánku – keď necháte svoj organizmus počas noci oddychovať dostatočný čas, dokáže si vytvoriť veľmi dobrú obranyschopnosť. Práve počas spánku sa totiž telo regeneruje a obnovuje všetky sily.