Príkrmy pre deti z kuraciny
Jedna vec je kúpiť hotové a celkom iná uvariť. Platí to aj o jedle pre bábätká. Sterilizované príkrmy od známych výrobcov sú vraj nutrične dokonalé. No tie domáce pomáhajú spoznávať svet. Varte dieťaťu dobroty a ochutnávajte spolu s ním.
Kedy začať?
Tzv. nemliečne príkrmy sú prvé drobné porcie jedla, ktoré dieťatko pripravujú na život „veľkáčov“. Princíp je jednoduchý: každý deň jednu malú porciu materského mlieka doplníte zeleninou, ovocím, mäsom, obilninami. V realite je to, samozrejme, naopak: najskôr bábätku ponúknete „niečo nové“ a potom ho dokŕmite materským mliekom. Ale pozor! Viac než pri čomkoľvek inom tu platí, že každé dieťa je iné a každá mama tiež. Striktné riešenia tu nemajú význam. Zavádzanie príkrmov prispôsobte svojmu životnému štýlu a individualite bábätka.
S prvou nemliečnou stravou začnite medzi 4. až 6. mesiacom života dieťatka. Nedojčené deti ochutnávajú prv, platí pre ne skôr prvý údaj, dojčené neskôr, teda až po ukončenom šiestom mesiaci života. Podľa odborníkov totiž práve v tomto období „iba mlieko“ prestáva stačiť. Bábätko rýchlo rastie. Dôležité vitamíny, minerály a ostatné nutričné látky potrebuje pomaly získavať aj z ďalších zdrojov. Áno, názory na zavádzanie tuhej stravy do jedálničkov bábätiek prešli za posledných pár rokov obrovskými zmenami. Ak ste si vybrali dobrého pediatra, počúvajte jeho rady. Aktuálne trendy vie vysvetliť i zhodnotiť najlepšie a pomôže vám vyhnúť sa extrémom a nepodliehať marketingovým ťahom výrobcov detskej výživy.
S čím začať?
Ak hovoríme o prechode na stravu dospelých, myslíme tým suroviny, nie spôsoby prípravy a už vôbec nie koreniny a ochucovadlá. Celkom prvým jedlom, ktoré dieťa spapá lyžičkou, má byť zelenina. Uvarte mu mrkvu, zemiak alebo ich kombináciu. Postupne pridajte ďalšie druhy: brokolicu, hrášok, cuketu, karfiol, kaleráb, špenát. Zeleninu popučte alebo prepasírujte cez sitko a podávajte bez soli a korenín, avšak pokojne s kvapkou kvalitného oleja. Ak má dieťatko sklony k bolestiam bruška, pridajte do vody pri varení kúsok mletej rasce.
A kedy začať s mäsom?
Ak ste sa prebojovali cez prvé sústa zeleninových príkrmov, pridajte do nich uvarené a úplne na drobulinko pokrájané mäso. Ak treba, zjemnite ho vývarom – vodou, v ktorej sa pripravovalo. Dá sa aj rozmixovať, no lepšie je nakrájať ho, prípadne ešte mierne roztlačiť vidličkou, aby dieťatko cítilo a spoznávalo i jeho štruktúru. Táto konzistencia sa nazýva hašé. Žiada si ostrý nôž a zručnosť. Mäso sa v jedálničku bábätiek musí bezpodmienečne ocitnúť ešte do konca prvého roka života. Je to mimoriadne cenná potravina. Zdroj bielkovín, esenciálnych aminokyselín, ktoré sú dôležité pre rast a obnovu tkanív, no ľudské telo si ich nedokáže vyrobiť samo. Sú v ňom vitamíny A, B, D a minerály ako železo, zinok, fosfor, horčík v ľahko prijateľnej forme. Ideálne je, ak sa mäso v priebehu štvrtého štvrťroka drobčekovho veku stane každodennou súčasťou stravy. Vynechávajte ho len jeden deň v týždni. Vtedy ho nahraďte vaječným žĺtkom.
Aké mäso?
Odborníci dnes zdôrazňujú, že bábätko treba naučiť jesť všetky druhy mäsa. V tzv. červenom mäse, teľacom a mladom hovädzom, je najviac cenného železa. Napriek tomu nie je vhodné pre bábätká mladšie ako 8 mesiacov. Zároveň je dobré začať s ním až vtedy, keď si dieťa zvykne na kuracie s rôznymi druhmi zeleniny. Obmenou môže byť králičie alebo morčacie mäso. Bravčové odložte na neskôr – do prvého roka života dieťaťa vôbec nepatrí. Ako prvé mu rozhodne ponúknite varené biele kuracie mäso a natrvalo si osvojte zásadu, že bábätkám podávame iba mäso z tzv. krátkožijúcich zvierat a kupujeme ho len z overených zdrojov. Zo začiatku má jedna porcia obsahovať 20 gramov mäsa. Keď dieťatku zachutí, dennú dávku môžete zvýšiť až na 35 gramov.
Čo ešte treba vedieť?
Po prvom roku má dieťa zjesť približne tri polievkové lyžice mäsa denne. No neľakajte sa, ak sa váš poklad k tejto méte ani zďaleka nepriblížil. Každé dieťa je iné a mnohé dokážu zjesť takúto porciu mäska až oveľa neskôr po druhom roku života. Viaceré až v období, keď prestanú byť dojčené.
- Mäso pre bábätko môžete variť, dusiť i piecť, no nie vyprážať.
- Najlepší zo všetkých receptov pre bábätká je hrniec kvalitného slepačieho vývaru so zeleninou.
- Minimálne do 1. narodenín nič nesoľte – ani vývar.
- Ovocie, obilninová kaša ani chlieb kvalitné mäso nenahradia. Ovocné príkrmy vnímajte skôr ako dezert alebo spestrenie stravy, obilniny zavádzajte až po tom, čo dieťa pravidelne papá mäso.
- Párky, salámy a paštéty sú pre bábätká absolútne tabu. Nepotrebujú ich ani dvoj- či trojročné deti.
Nejde to?
Odborníci vravia, že papať znamená pre bábätko spoznávať svet. Nie nadarmo si drobčekovia napchajú do pusy všetko, čo sa ocitne v ich okolí: hračky, vlastné pršteky, mamin mobil, tatove kľúče od auta… Je to reflex dôležitý na prežitie. Napriek tomu to často nejde hladko. Mnohé mamy si ešte i v dôchodku pamätajú, ako sa mesiace nedokázali pohnúť z miesta, pretože ich zlatíčko zaťato odmietalo prehltnúť čokoľvek, čo mu s nadľudským úsilím dopravili do úst. Čo s tým?
Ak i vaše dieťatko odmieta jesť, dajte mu do misky alebo radšej rovno na čistý stôl zopár kúskov uvarenej alebo v pare udusenej zeleniny. Mrkvu, ružičku karfiolu, k tomu odrobinky mäska. Kávu si pripravte vopred, sadnite si k drobcovi, obrňte sa trpezlivosťou a v nijakom prípade od neho neodchádzajte. Čo sa môže stať? Popri súvislej vrstve, ktorá sa ocitne rozcapkaná všade navôkol – od povrchu stola a bábätka až po dlážku –, sa čo-to dostane i do jeho bruška. Práve toľko na začiatok stačí. Inou fintou je pridávať neobľúbené do obľúbeného. Servírujte deťom jedlo tak, ako sa im žiada. Používajte vlastné vedomosti o potravinách, fantáziu, zručnosť a predovšetkým lásku. Ono sa to postupne rozhodne poddá…
Počuli ste už pojem pozitívny stereotyp?
Je to dobrý návyk, ktorým nič nepokazíte. Okrem ťarchy stresov, ktoré súvisia priamo so starostlivosťou o nového člena rodiny, rodičia bábätiek padajú najmä pod tlakom informácií a imperatívov, ktoré sú na nich kladené. Internet, okolie, príručky, odborné štúdie – vedia, čo všetko ich dieťatko musí a čo by už malo. Nemusí to tak byť. Vytvorte sebe a svojmu dieťatku pozitívne zvyky a držte sa ich. Ak si obľúbite pár dobrých receptov s dôležitými surovinami, zostaňte pri nich. Ani vy, ani vaše dieťatko nemusíte vyskúšať úplne všetko, čo na svete existuje. Dôležité je, aby dostalo potrebné výživné látky.
Čo so zvyškami?
Nedojčiaca žena potrebuje denne 2200 kcal, dojčiaca o 700 viac. Ak varíte bábätku zdravo, nebojte sa ani dojedania. Ešte lepšie: rátajte s tým, že jednu miniporciu jedla denne budete mať z dojedania po svojom drobcovi. Ak mu varíte zdravo a vyvážene, svojej postave neublížite. Akurát chuťovým bunkám pripomeniete, aké je jedlo bez korenín a prílišného množstva soli. Nikdy neodkladajte na ďalší deň pre dieťatko nič z toho, čoho sa už dotýkalo – či už rúčkami, alebo slinami.
Ráno či večer?
Ak si lámete hlavu nad tým, ktoré dojčenie doplniť príkrmom, tak rada odborníkov znie: prvé príkrmy neskúšajte večer. Ak dieťatku náhodou „nesadnú“ a potrápia jeho bruško, pripravíte si jednu zbytočnú prebdenú noc navyše.
Baby recepty – nechajte sa inšpirovať
Hlavnou prísadou dobrôt pre bábätko je láska. Pripravujte mu všetko s láskou a servírujte s trpezlivosťou.
Kuracie prsia s mrkvou
Suroviny: 30 g kuracích pŕs, mrkva, zemiak, mletá rasca, lyžička oleja, voda
Postup: Kuracie prsia umyte, nakrájajte nadrobno a približne 10 minút duste v malom množstve vody. Očistenú mrkvu nahrubo postrúhajte a pridajte k mäsu. Spolu poduste domäkka. Zemiak očistite, nadrobno nakrájajte a uvarte s rascou. Po uvarení zlejte vodu, popučte zemiak vidličkou a podávajte s mäsom.
Kuracie rizoto
Suroviny: 30 g kuracích pŕs, 2 lyžice ryže, mrkva, ružička brokolice, ružička karfiolu, olej, voda
Postup: Kuracie mäso a zeleninu nakrájajte, ryžu opláchnite. Vložte všetko spolu do jedného hrnca, zalejte vodou a uvarte domäkka. Pridajte olej a podávajte.
Mamičky, nezabudnite…
Dojčenie je to najlepšie, čo svojmu dieťatku môže poskytnúť (takmer) každá mama. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča výlučné dojčenie (bez podávania príkrmov, čaju či vody) celých prvých šesť mesiacov života bábätka. Spolu s ďalšou – pestrou, najlepšie domácou – stravou je ideálne pokračovať v dojčení až do dvoch rokov života dieťatka. Dojčenie dokázateľne znižuje riziko obezity detí a mládeže.