Chýba vám energia? Máme pre vás tipy na jedlá, ktoré vám ju prinavrátia
Chýba vám energia? Máme pre vás tipy na jedlá, ktoré vám ju prinavrátia. Nedostatok energie možno pociťovať z mnohých, prevažne individuálnych dôvodov. Spoločným menovateľom však vo väčšine prípadov bývajú nesprávne stravovacie návyky. Naším cieľom nie je ani zostaviť univerzálny jedálniček, ani upozorňovať na nezdravý životný štýl. Chceme poukázať na to, že pridaním konkrétnych surovín do už zabehnutého stravovacieho režimu môžete docieliť nemalú zmenu – zmenu týkajúcu sa energie. Ako na to?
Nie je únava ako únava
Keďže pocity únavy môžu mať rôzny pôvod a ich príčina nie je vždy jednoznačná, v prvom rade si treba uvedomiť, či ide o krátkodobú alebo dlhodobú záležitosť. Pretože cítiť únavu je správne, ale iba do istej miery, napríklad po dobre vykonanej práci (fyzickej i psychickej). Vtedy stačí spokojne sa usadiť, vyložiť si nohy, pozrieť dobrý film, prečítať knihu, počúvať hudbu či dopriať si osviežujúcu sprchu. Hoci to tak nemusíme vnímať, energia sa nám začne postupne dobíjať a tento proces sa zavŕši počas spánku.
No čo ak sa opätovne budíte bez energie napriek tomu, že ste si dopriali dostatok odpočinku? Nutričné hodnoty potravín. Odpoveď, ktorá v sebe ukrýva viac než čísla. Výživové údaje o potravinách prezrádzajú, ako veľmi a či vôbec sú pre človeka prospešné. Ich súčasťou je aj údaj o energetickej hodnote vyjadrenej v jouloch alebo kalóriách. Tu treba pripomenúť, že pre organizmus sú vhodné tie, ktoré nie sú iba chvíľkovým životobudičom.
Vedeli ste, že…?
Málo energie, respektíve únava môže byť aj prejavom zdravotných problémov (a tentoraz nemáme na mysli chrípku). Pokiaľ tieto nepríjemné pocity neustupujú ani po kvalitnom odpočinku a spánku, nezodpovedajú vynaloženej námahe, trvajú nepretržite niekoľko týždňov a pridávajú sa k nim ďalšie symptómy (bolesť hlavy, svalov, kĺbov, zvýšená teplota, depresia, znížená schopnosť koncentrácie atď.), je nutné navštíviť lekára. Môže, no nemusí ísť o chronický únavový syndróm, avšak zdravie netreba podceňovať.
Jedlo ako palivo
Vieme, že potrava je zdrojom energie. Ak k potrave pridáme prívlastok kvalitná, k energii môžeme pripojiť prívlastok dlhotrvajúca. Preto je vhodné siahnuť po pomaly stráviteľných sacharidoch, plnohodnotných bielkovinách a zdravých tukoch. Takéto potraviny zvyčajne obsahujú i vitamíny a minerály, ktoré taktiež prispejú k prílevu energie pre telo. V tejto súvislosti sú vítané predovšetkým vitamíny skupiny B a horčík.
V zimných mesiacoch je ich príjem obzvlášť dôležitý. Sme vystavení rôznym nepríjemným vplyvom počasia, sme náchylnejší na prechladnutie, skorá tma na nás často vplýva negatívne v zmysle nálady aj únavy. Nadnesene možno povedať, že nám kradne silu. Určite nikoho neprekvapí, že ani jedlo počas sviatkov nie je práve výživovou lahôdkou.
Z čoho variť, keď vám chýba energia?
Prázdne kalórie nie sú len nepriateľom energie, ale aj pocitu sýtosti. To znamená, že rýchlejšie sa dostaví nielen únava, ale i hlad. Pravidelná konzumácia výživovo chudobných jedál sa tak môže odzrkadliť aj na hmotnosti či tráviacich ťažkostiach. Ideálne bude, ak siahnete po „pôvodných potravinách“, a teda vynecháte polotovary. Aj výživovo bohaté suroviny totiž budú pri vašom spracovávaní meniť svoje hodnoty (nieto ešte priemyselne upravené, konzervované). Tomu sa pri varení, bohužiaľ, nevyhnete.
Suroviny, ktoré by ste mali zaradiť do jedálnička:
- Losos a tuniak obsahujú omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, množstvo bielkovín, vitamín D, selén, jód, ďalšie vitamíny a minerály. Odborníci ich aj vďaka týmto vlastnostiam odporúčajú zaradiť do jedálnička aspoň dvakrát v týždni. Kedy ste si ich dopriali naposledy?
- Kuracie mäso – kvalitná kuracina nie je súčasťou stravy športovcov či ľudí po operáciách pre nič, za nič. Keďže je chudobná na cholesterol a nezdravé tuky, no zároveň bohatá na bielkoviny, esenciálne aminokyseliny, horčík, železo, zinok a vitamíny skupiny B, v konečnom dôsledku je dobrým základom pre telo plné energie.
- Sladké zemiaky – nielenže majú jedinečnú chuť, ale sú aj zdrojom mnohých živín. Nechýbajú im antioxidanty, draslík, horčík, železo, karotenoid zeaxantín, vitamíny B6, B12 a iné. Sú zdrojom komplexných sacharidov a vzhľadom na nízky glykemický index sú vhodné aj pre diabetikov.
- Avokádo – prítomnosť nenasýtených mastných kyselín, zdravých tukov, bielkovín, vlákniny, draslíka, kyseliny listovej, ďalších vitamínov B, C, K z neho robí ideálnu potravinu každého jedálnička, ale hlavne toho, vďaka ktorému sa budete cítiť vitálnejší.
- Ľanové semienka – sú plné vlákniny, kvalitných proteínov, obsahujú aminokyselinu asparágovú, glutámovú a arginín. Predstavujú zdroj omega-3 mastných kyselín, horčíka, vápnika, železa, vitamínov B1, B6 a kyseliny listovej. Aby sme z nich získali všetky tieto prospešné látky, je potrebné konzumovať ich pomleté alebo ich pri jedení rozhrýzť.
Doplňujúca informácia: Jednotlivé suroviny nemusia byť samy osebe „energetickou bombou“, avšak v kombinácii s ďalšími (najmä odporúčanými) potravinami dokážu vytvoriť tú správnu zmes na stabilnú dodávku energie. Vtedy váš organizmus nemusí siahať do rezerv a pýtať si daň v podobe únavy.
TIP na recept: Kuracie kúsky s batatmi
Suroviny:
- kuracie stehenné rezne (1 kg) od HSH
- sladké zemiaky (2 – 3, podľa veľkosti)
- olivový olej
- cesnak (2 strúčiky)
- med (1/2 polievkovej lyžice)
- soľ, čierne korenie, oregano
Ako prílohu možno podávať hlávkový šalát/čínsku kapustu a smotanový dresing.
Postup:
Kuracinu nakrájame na menšie kúsky, ktoré zľahka naklepeme. Následne ich osolíme, okoreníme, posypeme trochou oregana. Takto ochutené ich vložíme do nádoby s olivovým olejom, medom a roztlačeným cesnakom. Marinujeme aspoň 2 hodiny. Sladké zemiaky ošúpeme, nakrájame na kolieska alebo hranolčeky (komu čo vyhovuje), osolíme, okoreníme a rovnomerne pokvapkáme olivovým olejom. Variant A: Kuracie mäso a sladké zemiaky vložíme spolu do zapekacej misy, premiešame a pečieme vo vyhriatej rúre pri 220 stupňoch cca pol hodiny.
Variant B: Kuracie mäso uložíme na jednu stranu plechu a dáme piecť do rúry vyhriatej na 175 stupňov. Približne po 20 minútach pridáme na zvyšnú časť plechu sladké zemiaky a pečieme do chrumkava. Dobrú chuť.