Ako sa stravovať pri histamínovej intolerancii
Toto špecifické ochorenie postihuje asi dve až tri percentá populácie, zväčša ženy po štyridsiatke, pre ktoré to znamená vážne obmedzenia v stravovaní. Pacienti s histamínovou intoleranciou mnohé z potravín vôbec nemôžu jesť. Ako je na tom napríklad obľúbená kuracina?
Na úvod trochu teórie
Čo je to vlastne histamín? Zaraďuje sa medzi takzvané biogénne amíny, teda látky s obsahom dusíka, ktoré v tele živočíchov zohrávajú dôležitú úlohu. Za bežných okolností sú nevyhnutné na správne fungovanie organizmu. Samotný histamín podporuje napríklad mozgovú aktivitu, ovplyvňuje spánok, výkonnosť či chuť do jedla, reguluje prietok krvi, krvný tlak či tvorbu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku a prispieva k obranyschopnosti organizmu. Ak však množstvo histamínu prekročí normálnu koncentráciu, môže na telo pôsobiť toxicky. Vtedy nastáva problém…
Vznik histamínovej intolerancie
Histamín vzniká jednak v bunkových štruktúrach, jednak ho môžeme prijímať v potrave, kde je často výsledkom spôsobu spracovania, pôvodu či formy skladovania. Ak je človek zdravý, nadbytok histamínu prijatého v potrave dokáže ľahko odbúrať. Problém nastáva, keď človek nemá dostatok enzýmu diaminooxidázy (DAO), ktorý sa tvorí v tenkom čreve. Tento enzým sa totiž stará o to, aby sa histamín nevylúčil sliznicou do krvného obehu.
Medicína dodnes nevie s presnosťou určiť, prečo toto ochorenie vzniká. Spúšťačom však môžu byť problémy tráviaceho traktu, stresové situácie či bakteriálne infekcie, prípadne zaň zodpovedá genetická predispozícia.
Ako sa HIT-ka prejavuje?
Zaujímavé je, že histamínová intolerancia – slangovo prezývaná HIT-ka – sa môže prejavovať v dočasnej aj chronickej forme. Dočasná býva dôsledkom užívania niektorých liekov, prípadne alkoholovej „opice“. Odhalenie HIT je často komplikované, pretože symptómy neraz pripomínajú iné ochorenia, prípadne môže byť sprievodným javom ďalších ochorení, napríklad celiakie alebo zápalu čriev. Nadmerná tvorba histamínu sa môže dokonca prejavovať ako alergická reakcia na potraviny, hoci sa medzi alergie nezaraďuje.
Odhaliť ho možno pomocou odberu krvi, ktorý overí hodnoty DAO. Avšak ani znížené množstvo enzýmu nemusí automaticky znamenať, že človek trpí týmto ochorením. Prvé príznaky bývajú mierne, napríklad sčervenanie kože na tvári, vyrážky sprevádzané svrbením, ale objavujú sa tiež bolesti hlavy, únava, závraty, zvýšený krvný tlak, poruchy spánku a iné.
Vhodné a nevhodné potraviny
Ľudia trpiaci „histamínkou“ sú nútení obmedziť alebo kompletne vylúčiť potraviny s vysokým obsahom histamínu. Samozrejme, určenie vhodných a nevhodných potravín nie je také jednoduché. V zásade sa členia na štyri veľké skupiny:
- antihistaminiká – potraviny, ktoré dokážu blokovať uvoľňovanie histamínu, trebárs vitamíny C a B, bazalka či biely čaj,
- potraviny, ktoré priamo zvyšujú hladinu histamínu – napríklad paradajky, špenát či červené víno,
- histamínové liberátory – potraviny, ktoré síce neobsahujú histamín, ale nesú v sebe látky, ktoré môžu vyvolať jeho uvoľňovanie, napríklad citrusy,
- blokátory – potraviny, ktoré obmedzujú alebo eliminujú fungovanie DAO, trebárs čokoláda, čierny čaj a alkohol.
Čo je dôležité dodržiavať?
Životný štýl človeka postihnutého histamínovou intoleranciou je dosť zložitý, ale ako sa hovorí, kde je vôľa, tam je cesta. V prvom rade ide o zníženie rizika, že človek v strave prijme potraviny s vysokým obsahom histamínu, resp. problémové potraviny. Základom je príprava pokrmov z čerstvých ingrediencií a striktné dodržiavanie čistoty v kuchyni. Pacienti by sa mali vyhýbať akémukoľvek skladovaniu potravín, napríklad v chladničke, ohrievaniu jedál či konzumácii konzervovaných a mrazených potravín, polotovarov alebo nezdravých jedál, ktoré obsahujú rozličné farbivá a konzervanty. Aj z toho dôvodu je najlepšie, aby si ľudia s touto diagnózou varili sami. Kuracie mäso slovenského pôvodu, ktoré kúpite čerstvé, je v prípade takejto diéty ideálne. Jeho príprava je rýchla, jednoduchá a veľmi pestrá. Dokážete ho využiť v stovkách rozličných receptov a zaujímavých kombinácií pokrmov.
Zakázané vysoko histamínové potraviny:
- alkohol, čierny a zelený čaj, energetické nápoje
- všetky pšeničné produkty, kde bolo použité droždie
- nakladané a konzervované potraviny, potraviny s aditívami a polotovary
- zrejúce plesňové syry, acidofilné mlieko a probiotické jogurty
- údené mäsité produkty – salámy, šunky, klobásy
- mušle, kôrovce
- strukoviny, ale aj paradajky, špenát či baklažán
- citrusy, papája, ananás, kivi, banán, ríbezle, jahody
- vlašské orechy, arašidy, kešu oriešky, kakao
Odporúčané potraviny s nízkym obsahom histamínu:
- čerstvé mäso a ryby
- čerstvé domáce ovocie a zelenina (s výnimkou zakázaných)
- ryža, ovos, pšeničné a kukuričné cestoviny
- čerstvé pasterizované mlieko a mliečne produkty
- rastlinné mlieka, napríklad kokosové alebo ryžové
- oleje na varenie a bylinky (pred použitím overte individuálnu vhodnosť)
- necitrusové ovocné džúsy
Zdroj: metodická príručka Zdravá výživa, Úrad verejného zdravotníctva SR, 2018
Kuskusové rizoto s kuracími prsiami, mrkvou a cuketou
Ak milujete kuracinu, ale trpíte histamínkou, mali by ste uprednostniť čerstvé kuracie prsia. Sú chutné, ľahko stráviteľné a nenáročné na prípravu. Môžete ich skombinovať s chutnou jarnou zeleninou a so skvelým kuskusom.
Čo budete potrebovať?
- stredne veľká cuketa
- väčšia mrkva
- strúčik cesnaku
- hrnček kuskusu
- 300 g kuracích pŕs
- soľ, rasca
- petržlenová vňať
Ako postupovať?
Kuracie prsia umyte, osušte, očistite a nakrájajte na rezance, potom osoľte a posypte rascou. Takto pripravené ich krátko opečte na olivovom oleji na stredne silnom ohni, potom podlejte vodou a duste do zmäknutia. Medzitým si nahrubo nastrúhajte mrkvu a cuketu nakrájajte na mesiačiky. Na ďalšej panvici rozpáľte olej s nakrájaným cesnakom, pridajte mrkvu a krátko restujte domäkka. Potom pridajte nakrájanú cuketu a osmažte, kým cuketa nie je mäkká a zároveň chrumkavá. Hrnček kuskusu presypte do misy, kde ho zalejete zovretou vodou (v pomere 1 : 2). Nechajte 15 minút postáť, kým kuskus nevsiakne všetku vodu. Zmiešajte ho spolu s hotovou mrkvou a cuketou, na záver primiešajte kuracie rezančeky a ochuťte nakrájanou petržlenovou vňaťou.
Prajeme vám dobrú chuť.